Mýty o 5G sítích: 7 nesmyslných tvrzení a hoaxů

26/01/2021
Délka čtení: 5 minut

Že 5G sítě šíří koronavirus? A ohrožuje tato přelomová technologie zdraví lidí i zvířat? Internetem koluje spousta informací o 5G sítích, ale bohužel ne všechny se zakládají na pravdě. Někteří dezinformátoři zneužívají neznalosti většinové populace a přicházejí s nepodloženými výmysly. Dali jsme pro tebe dohromady 7 častých mýtů o sítích páté generace, nad kterými je třeba zbystřit.

Kvůli 5G připojení se šíří koronavirus

Přečetl sis nedávno takovou informaci a přišlo ti, že to je podezřelý nesmysl? Pak hádáš správně, protože jde o mýtus. Koronavirus se začal šířit v čínském Wu-Chanu, který patřil k místům, kde se 5G sítě páté generace před jejich větším spuštěním ve světě testovaly. Což ale neznamená, že by nová technologie měla mít co dočinění s koronavirem – experti na zdravotnictví i informační technologie několikrát potvrdili, že šíření koronaviru kvůli 5G sítím není možné.

Dokonce ani nehrozí, aby ti 5G oslabila iminutu a ty ses kvůli tomu nakazil. Takže klid.

5G síť svým zářením ohrožuje lidské zdraví

Neohrožuje, vážně ne. 5G sítě jsou sice rychlejší a o krok dál než jejich předchůdci, ale jinak fungují na stejném principu. Stejně jako například dlouho používáné 4G sítě vysílají elektromagnetické vlny, ale vzhledem k přísným limitům nemohou přesáhnout hranici bezpečnou pro (nejen) lidské zdraví. 5G sítě fungují a budou fungovat na podobných frekvencích jako dosavadních 4G, takže z hlediska síly elektromagnetického záření se nic nezmění.

Na druhou stranu není překvapivé, že 5G sítě vzbuzují obavy o zdraví. Spousta technologických novinek v historii lidstva nejprve sklidila kritiku, aby se postupem času staly součástí běžného života.

 

 

Umírají ptáci i včely

Zde platí to samé co pro ohrožení lidského zdraví: nikdo vědecky neprokázal, že by 5G sítě ohrožovaly tělo zvířete. Známý je především hoax z roku 2018, se kterým přišel jistý John Kuhles. Podle něj v jednom z parků v nizozemském městě Haag uhynuly kvůli 5G sítím stovky ptáků. Jenže v Haagu se tou dobou 5G sítě vůbec netestovaly. Řada dalších konspiračních teorií pro změnu mluví o vlivu 5G na včely nebo různé rostliny, ani v jednom případě však svá tvrzení nepodložily důkazy.

Všechny nás očipují

Další nesmyslný hoax, naštěstí jeden z těch úsměvnějších, takže nemá takovou šanci, aby mu většina lidí uvěřila. 5G sítě jsou inovativní technologií, která otevře tisíce nových možností, ale s čipy nemají nic společného. Že nám budou chtít mocní jedinci vpravit čipy pod kůži a přes 5G síť ovládat naše těla? To je hodně divoká fantazie, pro kterou neexistují žádné důkazy. Jde o mýtus, který vyvrátilo několik dezinformačních serverů napříč světem.

Japonci hodili 5G sítě přes palubu

V polovině roku 2019 proletěla českými i zahraničními médii zajímavá zpráva: Japonsko chce prý kvůli obavě o zdraví svých občanů skoncovat s budováním 5G sítí. Jak později upozornil server vyvracející dezinformace Manipulátoři (a společně s ním řada dalších), toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Původní nepravdivý článek citoval neexistující osoby a uváděl i jiné nepřesnosti. Japonsko ve skutečnosti patřilo k prvním zemím na světě, které viděly v 5G sítích příležitost a vyčlenilo na ně investice v řádech miliard dolarů.

Věděl jsi, že ...
5G je standard mobilní sítě, který navazuje na svého předchůdce 4G? Dokáže několikanásobně zvýšit přenosovou rychlost a využití nachází kromě mobilního internetu také v robotice nebo průmyslových podnicích. Dnes už 5G sítě částečně fungují také v některých českých městech a měly by se postupně rozšiřovat i do dalších lokalit.   

5G jako kybernetické nebezpečí

Pravda je, že jakékoliv technologické inovace v online světě s sebou nesou rizika. Tento fakt ale asi nikoho nepřekvapí, i špatně chráněná chytrá domácnost nebo počítač bez antiviru může být pro uživatele potenciálním nebezpečím. Je ale v zájmu všech států a provozovatelů 5G sítí, aby využívání této technologie splňovalo nejpřísnější bezpečnostní kritéria. Což se také děje.

Pro běžného uživatele se toho u 5G z hlediska bezpečnosti příliš nezmění. Při dodržování základních bezpečnostních doporučení je riziko stejné jako u 4G a jiných sítí, které dnes využíváš.

Bez 5G v mobilu se nedostanu na internet

Dostaneš, neměj strach. Zavedení 5G neznamená, že by 4G sítě měly končit, ba naopak, tyto dvě technologie se budou navzájem doplňovat. Je technicky vyřešené, aby spolu obě sítě nekolidovaly a nerušily jedna druhou. Jestli tedy nevlastníš mobilní zařízení podporující 5G (což je dnes stále většina chytrých mobilů), zachovej chladnou hlavu. Na novou 5G síť se sice nepřipojíš, ale stále můžeš svištět na 4G a nepocítíš žádnou změnu.