4 internetové nástrahy, na které si dát před Vánoci pozor

13/12/2021

Nikdy během roku na tebe v online prostředí nečeká tolik hrozeb jako v prosinci. Podvodníci dobře vědí, že právě před vánočními svátky lidé ve velkém nakupují online, posílají známým srdceryvná e-mailová přání a hlavně – všechny internetové aktivity dělají ve spěchu. A to bývá často první krok k potížím…

Sepsali jsme pro tebe seznam 4 častých nástrah, jimž se můžeš snadno vyhnout. Stačí trocha pozornosti a dodržování základních bezpečnostních zásad.

Podvodné e-shopy

Král všech vánočních podvodů na internetu. Ne každý e-shop má dobré úmysly, bohužel jich i u nás funguje stále dost. Jak poznat poctivý internetový obchod od podvodného?

Projdi si reference na daný e-shop (například na portálu Heureka.cz) a přečti si, co o něm dosavadní zákazníci píší. Hodně ti napoví i to, jestli má obchod na webu uvedené informace jako telefon, e-mail nebo sídlo firmy. Dále koukni, zda e-shop dává k nahlédnutí obchodní podmínky a zamysli se také, jestli stránky nejsou už na první pohled podezřelé – nejčastěji jde o pochybný design nebo krkolomnou češtinu.

 

 

Podvodné e-maily

Před Vánoci ti nejspíš bude od rodiny a známých do e-mailu chodit hromada PFek a dalších přání. Než je ale otevřeš, důkladně zkontroluj, jestli je zpráva opravdu od někoho, koho znáš.

Záškodníci totiž rádi posílají e-maily, které se tváří, jako by je poslala tvoje babička, ale ve skutečnosti jde o léčku. Podvodný e-mail tě třeba může vyzývat ke kliknutí na odkaz a k zadání osobních nebo platebních údajů – to v žádném případě nedělej. Častým znakem nekalých zpráv bývá zkomolená čeština nebo podezřelá e-mailová adresa odesílatele.

Nebezpečné zprávy na sociálních sítích

Facebook, Instagram a další sociální sítě jsou pro internetové škůdce hotovým rájem. Rádi si na nich zakládají falešné účty, z nichž rozesílají spam a v horším případě zprávy s odkazy na pochybné webové stránky.

Rada je jednoduchá: pokud ti přijde zpráva od někoho, s kým sis v životě nepsal a na první pohled je zjevné, že jde o falešný účet, na zprávu neodpovídej. Neklikej v ní na žádný odkaz a v nejlepším případě – pokud je to možné – ji ani neotvírej.

 

Poradíme ti, jak nedat hackerům šanci
Proč si změnit administrátorské heslo? A jak je to z hlediska bezpečnosti s aktualizací operačního systému routeru? Na tyto otázky již dříve odpovídal datový pověřenec a na kyberbezpečnost v netboxu Jiří Kučík.

 

Bohužel se může stát i to, že ti přijde podezřelá zpráva od kamaráda, v níž typicky bývá text vytržený z kontextu (např. „Toto musíš za každou cenu vidět, klikni!“) a k ní přiložený odkaz. Opět na nic neklikej, pod odkazem se pravděpodobně skrývá vir nebo podobná nekalost.

 

 

Zavirované stránky

Při hledání vánočních dárků na internetu možná narazíš na nezabezpečené webové stránky s potenciálním rizikem zavirování tvého počítače nebo mobilu.

Výhoda je, že internetové prohlížeče většinu podezřelých a rizikových webů rozeznají samy, a to tak, že na tebe vyskočí hláška „Tato stránka není zabezpečená“, případně „Vaše připojení není soukromé“. Znamená to, že stránka není chráněná https protokolem, který zajišťuje zabezpečení při spojení mezi prohlížečem a webem.

Pokud nechtíc navštívíš takový web, raději jej zavři a nepokračuj v jeho procházení. Nemusí, ale také může skrývat riziko virů a dalších hrozeb.

Přejeme ti, ať je tvé předvánoční surfování na internetu co nejbezpečnější!