Bezpečnost cloudového úložiště: na co by sis měl dát pozor?

07/01/2022
Délka čtení: 4 minuty

Když je řeč o internetové bezpečnosti, na cloudová úložiště si vzpomene málokdo. Přitom jde o prostředí, přes které se nezvaní hosté mohou dostat k datům každého, kdo tento typ služby využívá. Co udělat, abys u cloudu minimalizoval riziko a neměl špatné spaní z toho, že ti někdo odcizí citlivé soubory? Čti pozorně dál.

Cloudové úložiště není žhavá technologická novinka. Spousta z nás jej dennodenně používá, aniž bychom o tom věděli. A právě proto, že už se cloud stal u internetových uživatelů běžným nástrojem, je dobré jednou za čas zauvažovat nad jeho bezpečností.

Co je a jak funguje cloud

Cloud je zjednodušeně řečeno služba, která ti umožňuje ukládat soubory (dokumenty, fotografie, videa apod.) na virtuální úložiště, které bývá vzdálené i tisíce kilometrů od tebe. Místo, aby sis data nahrál na externí disk nebo flash disk a nosil je riskantně v pracovní tašce či školním batohu, nahraješ soubory na server některé z cloudových služeb.

Díky tomu získáš přístup ke svým datům 24 hodin denně a 7 dní v týdnu ze kteréhokoliv zařízení s přístupem na internet. Typickým příkladem využití je zálohování dat ze smartphonu – když například vyfotíš snímek, uloží se do pevného úložiště v mobilu, ale zároveň dojde k vytvoření jeho zálohy na cloudu.

 

 

Domácí cloudové úložiště? Raději vsaď na jistotu

Vytvořit si mimochodem můžeš i domácí cloud, na který budeš vzdáleně přistupovat. Vzhledem k bezpečnostním rizikům i komplikovanosti takového řešení je ale lepší využít některou z kvalitních cloudových služeb na trhu.

Mezi oblíbená a časem prověřená cloudová úložiště patří třeba Google Disk, iCloud od Applu nebo OneDrive od Microsoftu.

Je cloud bezpečný?

Při dodržení bezpečnostních zásad a použití vhodného poskytovatele cloudu ano. Dlouhodobé statistiky dokládají, že kvalitní cloudová úložiště jsou obecně stejně bezpečná jako hardwarová úložiště, často dokonce bezpečnější. Mimo jiné proto, že data nenosíš fyzicky s sebou, takže ti je nikdo nemůže “ukrást z kapsy”.

Ale tak jako jinde na internetu, i u cloudu platí, že záleží na míře dodržování bezpečnostních pravidel a hlavně na tom, kam konkrétně svá data ukládáš. Zatímco u pochybných a neznámých poskytovatelů cloudu hrozí odcizení dat hackerem, velká úložiště typu Google Disk a iCloud mají vysokou míru zabezpečení a nemusíš se s nimi strachovat.

 

Vědel jsi, že...
obliba cloudových služeb u jednotlivců i firem rok od roku roste? Podle zprávy výzkumné společnosti Gartner zaznamenaly veřejné cloudy za rok 2021 nárůst o 62,3 milirady dolarů oproti roku 2020. Řada cloudových služeb nabízí uživatelům určitý úložný prostor zdarma (například 5-10 GB), zbytek je potom potřeba si doplatit. 

6 tipů, jak být na cloudu v bezpečí

A teď to nejdůležitější: jak by ses měl chovat a co bys měl dělat pro maximální bezpečnost, pokud se rozhodneš používat (nebo už používáš) cloudové úložiště?

  • Vyber si jako cloudové úložiště prověřenou a známou službu (Google Disk, OneDrive apod.). Ideálně takovou, která umožňuje dvoufaktorové ověření při přihlášení
  • Měj minimálně nejdůležitější data uložená i někde jinde, například na dobře schovaném externím disku
  • Pro přístup do cloudu si nastav co nejsilnější heslo – slabá hesla jsou nejčastějším důvodem, proč lidé o svá data přicházejí
  • Do cloudové služby se nikdy nepřihlašuj na cizím zařízení
  • Pokud data z cloudu s někým sdílíš, několikrát si ověř, že je opravdu sdílíš se správnou osobou
  • Minimálně nejcitlivější soubory zašifruj. Poskytneš tak svým datům další úroveň ochrany

Pokud dodržíš nejdůležitější zásady, používání cloudového úložiště se nemusíš obávat. Vždy ale zůstaň ostražitý, a pokud zatím nemáš s cloudem zkušenosti, nech si klidně poradit od někoho zkušenějšího.