Cloud gaming: Jak hrát hry na pomalém PC a zadarmo

27/01/2022

Kdo nezažil, nepochopí. Hraní na pomalém počítači je utrpením pro každého pařmena. Graficky náročné hry prostě občas dají zabrat i pořádně nadupaným mašinám s nejnovější výbavou, do níž nadšenci investují tisíce ročně. Víš ale, že existuje způsob, jak si zapařit nejnovější hry na pomalém PC nebo mobilu? Stačí využít cloud gaming a mít rychlý internet.

Čteš správně. Nemusíš vyhazovat desítky tisíc za nejnovější model konzole, počítače nebo grafiky, které se navíc v dnešní době těžko shánějí. Jak je to možné?

Zázrak jménem cloud gaming

Už nějaký pátek je tu s námi fenomén zvaný cloud gaming (hraní na cloudu), ale až v posledních měsících se o něm začalo mluvit ve velkém – právě kvůli nedostatku nových grafických karet na trhu. A také proto, že za uplynulé dva roky trávili pařmeni doma víc času než obvykle a chtěli si hraní nových titulů užít bez nervů.

Při cloud gamingu je počítačová nebo mobilní hra uložená na vzdáleném serveru, takže vůbec nezatěžuje tvé zařízení, které tím pádem nemusí mít kvalitní hardware. Jediné, co potřebuješ, je internetové připojení s rychlým downloadem i uploadem. Zážitek z hraní je přitom úplně stejný, nebo dokonce lepší, jako když hra běží na tvém „železe“.

 

 

Úplně v klidu si tak zapaříš graficky nejnáročnější tituly i na průměrném PC, smartphonu, tabletu i televizi.

Kromě toho, že ušetříš hromadu peněz za pořizování nového hardwaru, si jako „cloudový pařmen“ užiješ i další výhody. Hru si nemusíš do počítače instalovat a pustíš si ji kdekoliv, kde je rychlý internet.

Cloud gaming poskytuje Nvidia i Google

Na trhu funguje hned několik cloud gamingových služeb od velkých firem, které mají s herním světem hodně společného. Populární je například GeForce Now od společnosti Nvidia, mezi českými a slovenskými pařmeny si našla oblibu Google Stadia. Zaímavý projekt vykopla také firma Amazon se svou platformou Amazon Luna.

 

Která cloudová platforma je pro tebe nejlepší?
Na trhu zatím není tolik cloudingových služeb pro hraní, aby ses v nich ztratil, ale doporučení není nikdy na škodu. Pokud by tě o jednotlivých platformách zajímaly podrobnosti, včetně ceny a výhod oproti jiným službám, přečti si třeba článek na webu jablickar.cz

 

Všechny cloud gamingové služby si za hraní účtují měsíční poplatky, ale pokud ti ze začátku stačí málo, můžeš si cloud gaming zkusit i zadarmo. Například na GeForce Now máš hodinu paření zdarma, další hraní je potřeba si doplatit.

 

 

Jak rychlý internet si na hraní pořídit

Jak už víš, alfou a omegou plynulého cloud gamingu je rychlé připojení, přinejlepším optické. Jak rychlé by ale mělo být, aby tě nepotkaly lagy v ten nejhorší možný okamžik?

Všechny pařmeny v pohodě podrží optický internet s rychlostí 100/100 Mb/s. Pokud vás doma hraje víc najednou, nebo když kromě hraní i streamuješ, hodí se ti nadupané připojení s rychlostmi 300/300 Mb/s a 600/600 Mb/s. Optický internet je stabilní za každého počasí a jde o nejkvalitnější připojení, které můžeš mít.

Přejeme, aby sis každé hraní užil na maximum! Ať už při paření na cloudu, nebo klasicky u sebe na PC.