Co je veřejná IP adresa a k čemu se ti může hodit?

20/06/2022

Je lepší veřejná IP adresa, nebo neveřejná (privátní)? A proč se vlastně IP adresy dělí na dva typy? Pro laika může být tato problematika na první pohled složitá, ale jak se brzy dozvíš, nejde o žádnou vědu. Mimo jiné ti prozradíme, ve kterých případech se nad veřejnou IP vyplatí uvažovat.

Bez IP adresy (IP je mimochodem zkratkou anglických slov internet protocol) by sis nemohl přečíst tento článek, chatovat s kamarády na sociálních sítích ani poslat babičce přes e-mail fotky z dovolené. IP adresa je zkrátka alfou a omegou fungování internetu a počítačových sítí.

A co tedy IP adresa je? Ve zkratce řečeno číselný údaj, který jednoznačně identifikuje zařízení (počítač, mobil nebo třeba tablet) v síti. Díky IP adrese spolu mohou jednotlivá zařízení navzájem komunikovat a posílat si data. V současnosti se používají dva standardy adres, a to IPv4 a IPv6.

Rozdíl mezi veřejnou IP adresou a neveřejnou IP adresou

IP adresy jsou tématem na celou odbornou knihu, ale tobě stačí vědět, že se dělí na dva základní druhy: neveřejné (privátní) IP adresy a veřejné IP adresy.

Neveřejnou IP adresu využívá naprostá většina uživatelů, kteří se připojují k internetu. Neveřejná je proto, že ji nikdo z internetu nevidí a nikdo zvenčí tak nemůže se zařízením využívajícím neveřejnou IP adresu komunikovat napřímo. Jedno a to samé číslo neveřejné IP adresy mohou klidně využívat miliony lidí na světě – neveřejná IP musí být unikátní pouze v rámci lokální sítě (např. ve firmě musí mít každý počítač svou unikátní adresu).

 

 

Veřejná IP adresa je naopak vždy naprosto unikátní – každá veřejná IP adresa se může na světě používat jen a pouze jednou. Veřejná se jí říká proto, že je – na rozdíl od privátní – z internetu viditelná a lze s ní komunikovat napřímo. Pokud například tvůj domácí počítač má veřejnou IP adresu a ty jej potřebuješ vzdáleně ovládat, díky veřejné IP je to možné.

Veřejné adresy jsou tedy z praktického hlediska skvělé, ale mají i své zápory. Především ten, že se kvůli své „veřejnosti“ na internetu vystavují většímu riziku. Zkrátka jsou mnohem víc na očích než privátní IP adresy.

Kdy se ti bude veřejná IP adresa hodit

Pokud máš internet od netboxu, veřejnou IP adresu ti za malý poplatek rádi poskytneme. Nejdřív je ale potřeba se zamyslet, jestli ji využiješ. Veřejná IP se ti bude hodit například:

  • Pokud ke svému počítači nebo jinému zařízení potřebuješ přistupovat vzdáleně
  • Pokud potřebuješ na dálku ovládat svou smart home domácnost
  • Pokud máš doma ochranný kamerový systém a potřebuješ ho vzdáleně ovládat
  • Pokud chceš počítač využívat jako FTP server nebo herní server, který sdílí data s ostatními uživateli

Rozhodneš-li se používat veřejnou IP adresu, měl bys udělat maximum pro zabezpečení své domácí sítě a všech zařízení, která do této sítě přistupují. Tím, že tvá domácí síť bude díky veřejné IP adrese vystavena celému internetu, může být náchylnější k útokům zvenčí.