Co je Wi-Fi extender aneb jak v bytě prodloužit signál

13/10/2020

Dnešní digitální doba neustále zvyšuje požadavky na co nejrychlejší internet, ruku v ruce s tím jde i kvalitní Wi-Fi připojení. Jenže někdy tě domácí bezdrátová síť může zklamat, například v situaci, kdy se svým zařízením odejdeš daleko od routeru. V tu chvíli ztratíš většinu signálu a internet začne připomínat pomalého šneka. Pro takové případy vznikla kouzelné zařízení zvané Wi-Fi extender, v češtině taktéž Wi-Fi opakovač.

Zdá se ti, že už je těch krabiček nějak moc? Router, switch, a k tomu navíc Wi-Fi extender neboli Wi-Fi repeater. Není důvod se zbytečně děsit ani do takového zařízení hned investovat tisíce. Opakovač Wi-Fi signálu pro fungování internetu nutně nepotřebuješ, v některých případech ale bývá užitečným pomocníkem.​

K čemu se Wi-Fi opakovač hodí

Jakkoliv může znít název Wi-Fi extender odborně, jeho účel je ve skutečnosti jednoduchý – má prodloužit dosah Wi-Fi a zesílit ji tam, kde už signál routeru nedosáhne. Oblíbenou pomůckou se tím pádem stává ve velkých bytech, rodinných domech nebo na dalších místech, kde jeden klasický router neboli směrovač nestačí. Stejně tak se tato krabička hodí, pokud máš router umístěný za několika zdmi, které významně zeslabují signál.

Velkou výhodou je jednoduchost použití opakovače Wi-Fi, jeho zprovoznění zvládneš klidně i ty. Kdyby sis přeci jen nevěděl rady (například s nastavením sítě), na internetu najdeš spoustu návodů, které ti poradí. Potěší také cenová dostupnost, cena se nejčastěji pohybuje v několika málo stokorunách.

Věděl jsi, že ...
u některých Wi-Fi extenderů najdeš kromě ethernetových a USB portů také další praktické doplňky? Mohou to být externí antény, ale také například audio jacky. Kvalitní modely opakovačů jsou navíc vybavené těžce prolomitelným šifrováním. Pokud ti záleží na dostatečném zabezpečení tvé sítě, vezmi v úvahu i tento parametr.    

Typy repeaterů a jak to celé funguje

Na trhu dnes najdeš převážně malé Wi-Fi opakovače, které pohodlně zapojíš do zásuvky a k jejichž spuštění stačí stisknout jediné tlačítko. Vyrábí se však i extendery na první pohled podobné klasickým routerům.

Abys Wi-Fi extender rozjel, musíš po jeho zastrčení do zásuvky ještě nastavit síť, kterou chceš rozšířit – zadáš správné SSID (název sítě) a heslo, načež opakovač naváže spojení s routerem a vše bude fungovat tak, jak má. Nastavení SSID a hesla provedeš přes ethernetový port (případně USB) umístěný na extenderu, a to tak, že jej propojíš s počítačem a zadáš potřebné údaje. Když si nebudeš vědět rady, požádej o pomoc někoho technicky zdatného z okruhu rodiny a kamarádů.

Vhodné taktéž je, aby Wi-Fi extender podporoval dvě vysílací pásma/kanály, tedy 2,4 Ghz a 5 Ghz. Opakovače s oběma typy přenosových pásem ovšem bývají dražší. Měl bys tak předem vyhodnotit, jak moc potřebuješ signál zesílit.

Nevýhoda Wi-Fi extenderu

Tím se dostáváme k záporům repeateru. I opakovač Wi-Fi totiž má, stejně jako řada jiných zařízení, své slabé stránky. Minimálně jedna z nich je významná.

Teoreticky pomocí extenderu můžeš dosah bezdrátové sítě u sebe doma až zdvojnásobit. Jenže jedna věc je signál a druhá věc je rychlost internetu – čím dál Wi-Fi extender umístíš od routeru, tím menší přenosovou rychlost ti opakovač poskytne. Při umísťování Wi-Fi extenderu si tedy dobře rozmysli, do které zásuvky jej zapojíš. Každý metr hraje roli.

 

 

Řešení zvané mesh

Kromě opakovače existuje ještě další možnost, jak signál prodloužit. Jde o tzv. mesh. Toto slovo primárně označuje vzájemné uspořádání a propojení zařízení, která se starají o připojení k bezdrátové síti. V případě potřeby rozšířit Wi-Fi v bytě se propojí hlavní router s jinými specialními zařízeními (představ si je také jako router), která jsou nakonfigurována tak, aby si mezi sebou předávala informace a spolupracovala. Uživatel na počítači nebo mobilu se pak při chůzi po bytě/domě automaticky připojí k tomu zařízení, které pro něj bude vyhodnoceno jako nejvhodnější, aniž by musel cokoliv nastavovat.

Zařízení k vytvoření meshe ostatně nabízíme i v netboxu (jde o krabičky na obrázku výše), aby si přišli na své také zákazníci, kteří potřebují silný signál ve velkých bytech. Kdybys chtěl o routeru D-Link COVR-1102 vědět podrobnosti, obrať se na naši zákaznickou linku.

Rozhoduje individuální potřeba

Pokud doma potřebuješ prodloužit signál bezdrátové sítě, je na tobě, abys vyhodnotil, zda si vystačíš s W-iFi extenderem, nebo jestli raději sáhneš po zařízeních propojených v topologii mesh.

Hlavně, ať ti internet sviští jako blesk!