Generuje texty i obrázky. Co všechno už umí umělá inteligence?

27/02/2023

Začátek roku 2023 se v IT světě nese ve znamení umělé inteligence. Technologické firmy totiž nedávno představily nové online nástroje, které umělou inteligenci využívají a výsledky jsou často ohromující. Jak tato technologie funguje? 

Umělá inteligence (anglicky Artificial Intelligence, zkráceně AI) sama o sobě není žhavou novinkou, lidé v soukromém i veřejném sektoru ji úspěšně využívají spoustu let. Tak proč najednou ten poprask? 

Jak se za chvíli dozvíš, důvodem je významný pokrok v tom, co umělá inteligence dokáže. Poslední měsíce přinesly tolik změn, že tato technologie může (a bude) mít dopad na nás všechny.

 

Co je umělá inteligence

Pro umělou inteligenci existuje řada definic, ale ani odborníci se neshodnou, která je nejlepší a ideální. 

Obecně je umělá inteligence schopnost strojů napodobovat lidské činnosti – přemýšlení, učení se, predikce, kreativní práce nebo rozhodování a plánování. Artificial Intelligence se zkrátka chce co nejvíc přiblížit lidské inteligenci a dosahovat stejných, nebo aspoň podobných výsledků jako my lidé. 

 

Internetové nástroje s umělou inteligencí, které stojí za vyzkoušení

Chceš si na vlastní kůži zkusit, co umělá inteligence dokáže? Žádný problém, na internetu najdeš několik nástrojů využívajících AI, dokonce i zdarma. Mrkni třeba na ty, o kterých píšeme níže.

 

ChatGPT (chat.openai.com/chat) – tento AI nástroj od společnosti Microsoft je aktuálně nejpoužívanějším chatbotem na světě, stal se hitem posledních měsíců. Můžeš se ho zeptat na jakékoliv otázky nebo mu říci, aby za tebe napsal e-mail pro šéfa. Využívá ale data jen do roku 2021, s aktuálními informacemi zatím nepracuje.

DALL-E (/openai.com/dall-e-2/) – jedná se o online software, který umí pomocí umělé inteligence generovat obrázky. Stejně tak zvládne upravovat již hotové vizuály, a to na základě textového zadání uživatele

DeepL (deepl.com/translator) – automatické překladače zná snad každý, ale ne všechny fungují spolehlivě. Software DeepL, který k překladům využívá umělou inteligenci, si precizně poradí s přesnými překlady dlouhých dokumentů. Vyzkoušet ho můžeš i zdarma.

 

Jak AI funguje aneb učit se, učit se a učit se

Pamatuješ ještě, jaké to bylo chodit do školy a biflovat se na písemku z přírodopisu? Ty už možná školu nenavštěvuješ, ale umělá inteligence je v ní od rána do večera. Bez nadsázky.

Většina zařízení využívajících umělou inteligenci totiž funguje na bázi tzv. strojového učení. Zařízení během strojového učení analyzuje nepředstavitelné množství dat, díky tomu se učí stále nové dovednosti a vzorce chování, případně zdokonaluje dovednosti, které už umí. Úplně stejně jako žák ve školní lavici.

Rozdíl je v tom, že umělá inteligence se učí velmi rychle a vyhodnocuje své předchozí chování, čímž se učí z vlastních chyb.  

Kromě strojového učení může umělá inteligence fungovat i na principu neuronové sítě, která – zjednodušeně řečeno – pracuje podobně jako lidský mozek. Tím pádem může používat přirozený jazyk nebo rozpoznávat hlasy.

 

 

Umělá inteligence ti připraví text i obrázek na míru, ale…

AI poslední dobou vzbuzuje u široké veřejnosti emoce proto, že už umí (i když zatím jen částečně a v omezené kvalitě) i věci, o kterých jsme si donedávna četli jen ve sci-fi knihách. Poradí si například s:

  • Generováním některých textů – většina nových AI nástrojů napíše text na základě tvého zadání, ale protože má k dispozici jen omezené množství dat a neustále se učí, je potřeba text následně upravit do „stravitelnější“ podoby.

  • Vytvářením grafiky a obrázků – umělá inteligence zvládne vytvořit nádherné vizuály, které nepoznáš od těch vytvořených člověkem. Generování obrázků a grafiky pomocí AI je nicméně náročnější na obsluhu – je potřeba AI zadat několik parametrů.

  • Rozpoznáváním objektů na videu – například na záznamech z bezpečnostních kamer AI rozpozná člověka od psa.

  • Plánováním a automatizací ve výrobě – AI zvládne naplánovat trasu kamionu, zautomatizovat práci a zlepšit efektivitu výroby.

  • Odpovídaním na otázky – jak se dozvíš níže, existují nástroje s umělou inteligencí, kterých se můžeš zeptat na cokoliv a poskytnou ti srozumitelnou a většinou i relevantní odpověď. Představ si tyto nástroje jako pokročilé chatboty. 

 

Artificial Intelligence má i řadu dalších využití, prakticky ve všech oborech, včetně informačních technologií. Ale zatímco někde zvládne nahradit většinu práce člověka, jinde se ještě má co učit. Jednou z velkých nevýhod umělé inteligence totiž je, že na rozdíl od člověka nemá city, a tak se jí (zatím) těžko vyjadřují emoce.

 

Co ještě se hodí vědět o umělé inteligenci

Na závěr pro tebe máme ještě několik zajímavostí o umělé inteligenci, se kterými se můžeš pochlubit před kamarády: 

  • Umělá inteligence tak, jak ji chápeme dnes, vznikla poprvé už v roce 1956.

  • Technologické firmy po celém světě do zdokonalování umělé inteligence investují miliardy amerických dolarů.

  • Umělá inteligence se umí učit a zdokonalovat i bez asistence člověka.

  • AI se už běžně využívá i v tzv. samořiditelných autech.

  • Umělá inteligence by v budoucnu mohla pomáhat i se snižováním emisí skleníkových plynů.