Rozhovor: Jak se zbavit závislosti na internetu

07/02/2019

S odborníkem Kamilem Malinkou z Fakulty informačních technologií VUT jsme si povídali o tom, jak předcházet závislosti na internetu a jak s ní účinně bojovat. Ve středu 13. února tě zveme na již druhý díl série povídání o úskalích chování na internetu. Toto aktuální téma se týká snad každého z nás. Využij tedy jedinečnou příležitost a přijď si poslechnout praktické rady i zajímavosti od opravdového specialisty k nám do netbox store.

Působíte na Fakultě informačních technologií na VUT. Prozradíte nám, čím se zabýváte?

Mé odborné zaměření (nejen na VUT) je bezpečnost informačních technologií. V posledních letech jsem se kromě aplikační bezpečnosti přesunul k tzv. usable security, což je oblast, která se zabývá návrhem a tvorbou IT systémů se zaměřením na potřeby uživatele. Uživatelé totiž v reálu často používají IT výrazně jinak, než bylo původně zamýšleno. A právě přesah z IT do dalších oblastí jako je psychologie nebo právo je nutný k tomu, abychom důvodům jejich chování porozuměli. To mi přijde extrémně zajímavé.

Proč si myslíte, že je pro nás dnes snazší navazovat virtuální vztahy než ty reálné?

Pro mě je virtuální svět zcela odlišný od toho reálného. Nicméně velkou roli určitě hraje dostupnost online připojení a možnost schovat se za klávesnici. Je mnohem jednodušší si udržovat skvělou virtuální identitu, než jít s kůží na trh a jednat tváří v tvář.

V anotaci přednášky mluvíte o nadnormálních spouštěčích. Co si pod nimi představit?

Nadnormální spouštěče jsou umělé podněty, které vyvolávají reakci silnější, než způsobí reálný podnět, pro který se daná reakce původně vyvinula. Tento pojem z biologie se začíná používat i v oblasti lidské psychologie. A jaký to má vztah k tématu? Přijďte na přednášku. :) Malá nápověda: v každém z nás je kus zvířete.

Jak můžu jako rodič účinně předejít závislosti svého dítěte na internetu a technologiích?

V prvé řadě musím o dítě projevovat dostatečný zájem a ukázat mu rozumné alternativy trávení volného času. Ideálně jej zapojím do svých aktivit a koníčků a nastavím mu jasná pravidla. Žádná závislost nevznikne okamžitě.

A co když to už zašlo dál a mé dítě nebo já sama jsem závislá? Co s tím mohu dělat? Na koho se mám obrátit?

Zcela určitě doporučuji vyhledat odbornou pomoc, ať již svého lékaře nebo libovolnou kliniku adiktologie.

Na co se mohou zájemci o vaši přednášku těšit?

Zájemci se mohou těšit na tři hlavní oblasti, kterým se budu věnovat. Kromě základního kontextu závislosti na internetu se dozví i výsledky aktuálních studií zabývajících se touto problematikou s primárním zaměřením na děti. Také lehce nakousneme téma, zda komerční firmy zneužívají našich slabostí a jak vůbec v dnešním světě najít v použití technologií rovnováhu. To vše pohledem člověka, který není psychologem, ani lékařem, ale tvrdým praktikem IT, který se zaměřuje na uživatele technologií. Jeho běžné pracovní návyky naplňují některé parametry závislosti a je otcem dvou malých dětí.

 

Nezapomeň ve středu 13. února dorazit do netbox storu. Těšíme se na tebe! Další informace najdeš v události na našem facebookovém profilu.