Jak správně měřit rychlost internetu

23/02/2021

Že je měření rychlosti internetu ztráta času? Vůbec ne. V některých případech může odhalit technické problémy nebo ti napoví, jestli máš pro své potřeby dostatečně kvalitní připojení. Test rychlosti internetu navíc není žádná raketová věda, stačí si k jeho provedení vybrat jeden z jednoduchých nástrojů. Jak postupovat, abys „speed test” provedl správně?

Pomocí online nástrojů snadno změříš rychlost internetu od jakéhokoliv poskytovatele včetně netboxu. Nestačí ale jen kliknout na tlačítko „spustit měření” a čekat. Není totiž měření jako měření.

Před měřením se připoj kabelem

Aby byly naměřené hodnoty – ať už používáš jakýkoliv měřící nástroj – co nejpřesnější, je potřeba propojit tvé zařízení kabelem přímo s routerem. Takže pokud chceš rychlost připojení měřit třeba na notebooku, zapoj do něj UTP kabel z routeru a ideálně v zařízení vypni bezdrátové připojení. 

Proč bys to měl udělat? Internet na Wi-Fi bude vždy o něco pomalejší než připojení přímo přes kabel. Bezdrátové měření tudíž zkresluje skutečnou rychlost na koncovém bodě, kterým je ve tvém případě router. Jinak řečeno: chceš-li zjistit rychlost svého internetu, sázka na UTP kabel je správná.

Pokud bys rád měřil s ještě větší přesností, propoj své zařízení UTP kabelem se síťovou zásuvkou u sebe doma. K tomu však potřebuješ zaregistrovat MAC adresu daného zařízení. 

Využij více nástrojů

A teď to nejdůležitější: kde test rychlosti internetu provést? Existuje spousta českých i zahraničních webů, které na svých stránkách zdarma nabízí nástroj k měření rychlosti připojení.

Z tuzemských webů doporučujeme použít třeba měřiče na serverech rychlost.cz nebo dsl.cz. Ze zahraničních jsou spolehlivé nástroje speedtest.net i speedcheck.org. Vždy je lepší testovat na více než jednom webu.

Měřící nástroj ti ukáže zvlášť rychlost downloadu i uploadu, ale také tvůj ping (odezvu), což je doba přenosu signálu mezi zařízeními.

 

 

Počítej s odchylkou

Jestli jsi opakovaně provedl měření na některém z výše uvedených nástrojů, možná sis všiml, že ti pokaždé vyšla trošku jiná rychlost, a to u downloadu (stahování) i uploadu (nahrávání). Žádný strach, je to v pořádku.

U každého měření dochází k minimálním odchylkám, což není nic neobvyklého. Pokud se ale naměřené rychlosti na stejném online nástroji liší v řádu jednotek, nebo dokonce desítek procent, zpozorni a využij k měření rychlosti připojení i jiné nástroje.

Jede ti internet pomalu? Zkus optiku

Máš jiného internetového poskytovatele než netbox a při měření jsi zjistil, že rychlost tvého připojení není optimální? Vyber si některý z našich tarifů optického internetu. Čekají tě s ním videohovory bez sekání, rychlé stahování i nahrávání dat a stabilní připojení za každého počasí. Když si nebudeš vědět s výběrem rady, rádi ti poradíme na lince +420 488 999 488 nebo na našem Facebooku.