Nejlepší komiksy roku 2018 v netbox store

13/02/2019

S komiksovým králem Ondrou Králem jsme si tentokrát popovídali o největších komiksových trhácích loňského roku. Ať už superhrdinských nebo nesuperhrdinských, českých i zahraničních a taky o tom, zda číst originály nebo české překlady. Víc se dozvíš na komiksovém večeru už ve čtvrtek 28. února u nás v netbox storu.

Kdybys měl komiksákům doporučit jeden komiks z roku 2018, který si mají přečíst, jaký by to byl a proč?

To je strašně těžký – záleží na žánru a osobních preferencích každého čtenáře. Doporučil bych českou Svatou Barboru, která vychází z kuřimské kauzy a fabuluje vlastní příběh, jak to s Barborou/Aničkou vlastně mohlo být. Marek Pokorný tu hezky ukazuje, jak lze s komiksem jako médiem pracovat.

Jaké je podle tebe za poslední dobu nejpovedenější filmové ztvárnění klasického komiksu?

Přesné komiksové adaptace (à la Sin City) se skoro netočí. Filmy si z komiksů “vyzobou” pár nejdůležitějších prvků, ale ve vyprávění příběhu si jdou vlastní cestou. Mě naprosto nadchl komiksový vizuál animovaného Spider-Mana: Paralelní světy.

Doporučuješ číst komiksy v češtině nebo v angličtině?

Originál je originál, ale nabídka komiksů v češtině je dneska obrovská. Kolikrát jsou i kvalitnější než americká vydání.

 

Preferuješ hrdinské nebo nesuperhrdinské komiksy?

Nejvíc čtu superhrdiny, ale záleží na náladě a mém aktuálním rozpoložení. Vždycky ocením, když se se superhrdinským žánrem a klasickými postavami pracuje nějak netradičně.

 

Uveď nějaký příklad nesuperhrdinského komiksu. Žádný takový si asi nevybavím.

Tohle je bohužel stále velmi rozšířený předsudek – že komiks je buď pro děcka (klasicky třeba Rychlé šípy nebo Čtyřlístek) nebo to jsou superhrdinové. Komiks je přitom médium někde mezi knížkou a filmem. Najdete v něm všechno od sci-fi a fantasy až po filosofické existenciální komiksy. Stačí se zajít podívat do knihkupectví k regálu s komiksy a budete překvapeni, kolik nesuperhrdinských kousků tam najdete. Ale abych odpověděl na otázku. Jako příklad nesuperhrdinského komiksu mě napadá třeba skvělá série Skalpy. Je to drsná kriminálka pro dospělé z prostředí indiánské rezervace plné drog, chlastu a zmaru. Výborně napsané postavy, kdy ani jedné nemůžete úplně fandit a skvělá atmosféra plná deprese.

 

Na co se mohou zájemci o tvou přednášku těšit?

Kromě přednášek už několik let o komiksech píšu a točím recenze na YouTube kanál Komiksové bubliny. Ročně mi projdou pod rukama stovky komiksů, takže jsem začal sestavovat pravidelné žebříčky těch nejlepších. Na přednášce vás tak čeká hromada tipů na skvělé počtení. Netboxáckej žebříček navíc sestavuji s ohledem na nováčky. Na své si přijde jak zarytý komiksový fanda, tak úplný nováček.

 

Do kalendáře si zapiš čtvrtek 28. února. Vezmi kámoše a v sedm večer dorazte do netbox storu. Těšíme se na vás! Další informace najdeš na události na našem facebookovém profilu.