Přednáška v netbox store 17. ledna 2019

11/01/2019

Šuhajův příběh bez romantiky

Ve čtvrtek 17. ledna u nás v netbox storu chystáme přednášku o Podkarpatské Rusi. Vyzpovídali jsme průvodce Paddyho z Cestovní kanceláře ALPINA, v jehož režii bude celý večer. Přečti si malou ochutnávku v podobě rozhovoru a přijď si ve čtvrtek poslechnout více. Dozvíš se určitě i praktické rady a tipy na cestování.

Co tě do kraje Nikoly Šuhaje loupežníka přivedlo?

​Na Podkarpatskou Rus mě přivedla zvědavost. Již koncem 70. let mě jako desetiletého zajímalo, proč je na starých mapách naše vlast větší a proč se tam nemůžu podívat.

V Podkarpatské Rusi vedle sebe funguje mnoho národností. Jak jejich soužití vypadá?

Žije zde vedle sebe zhruba dvacet národností. Většinoví Rusíni nejsou ukrajinskou vládou uznávaní jako národ, menšinoví Maďaři jsou potomci bývalých ne příliš populárních vládců. Rumunská komunita je poměrně uzavřená a Cikáni žijí na okraji společnosti jako všude v Evropě. K tomu připočtěme ještě směsici všech národností bývalého SSSR, včetně Ukrajinců, představujících současnou vládu.

Co si myslíš, že stojí za tím, že všechny tyto národy byly schopné po staletí koexistovat v klidu a míru?

Všechny tyto národy měly po staletí pevně dané a neměnné společenské a teritoriální postavení. Kdo chtěl změnit svůj osud, řešil to (a dodnes řeší) emigrací, nikoli revoltou.

Jaké bys doporučil tipy na výlety? Co určitě nesmí turisté vynechat?

Hřebenovku libovolné poloniny, Divoké jezero v Siněvirském parku a romantické vesničky, kde se před sto lety zastavil čas. Ale také Chust, dolinu narcisů, solná jezera slanější než Mrtvé moře nebo kuriózní vodní elektrárnu mezi Tereblou a Rikou.

Jakým způsobem bys doporučil na místě cestovat? Formou puťáku s krosnou a stanem na zádech, nebo je lepší ubytování řešit u místních? Jaké jsou možnosti?

Vzhledem k zanedbané infrastruktuře se tu nejlépe cestuje terénním autem (nebo aspoň s vysokým podvozkem). Pro jednodenní výlety a cyklistiku je nejlepší ubytování v místních penzionech a privátech za skvělé ceny a s překvapivě vysokou úrovní servisu. Při vícedenních přechodech lze tábořit prakticky kdekoliv.

Prozradíš nám nějakou zajímavost na závěr?

Věděli jste, že největší národnostní menšinou v České republice jsou Rusíni? 90 % z celkového počtu 400 000 tzv. Ukrajinců, kteří u nás legálně či nelegálně pracují, jsou Rusíni z Podkarpatské Rusi. Proto se i v té nejzapadlejší dědině česky bez problémů dorozumíte.

Chceš slyšet Paddyho naživo a dozvědět se o kraji Nikoly Šuhaje loupežníka víc? Omrkni událost cestovatelského večera na našem facebookovém profilu a přidej se!