Přeložení optických kabelů v Brně na Lesné

02/10/2023

Jak už určitě víš, na optické kabely se můžeš díky jejich odolnosti spolehnout. Bohužel se čas od času stane, že je nutné nějaký úsek sítě přeložit, protože v konkrétním místě probíhají stavební práce.

Aktuálně v Brně na ulici Merhautova probíhá dlouhodobá rekonstrukce mostu přes železniční trať. Právě přes tento most jsou vedeny i naše kabely, které zabezpečují připojení Lesné k internetu.

Stavba dospěla do fáze, kdy je potřeba plánovaně a dočasně síť v modrých kabelech přerušit a kabely přeložit na nové místo, na provizorní most mimo stavbu na ul. Merhautova tak, aby bylo zabezpečeno stabilní připojení po celou dobu rekonstrukce.

 

Kdy ti nebude fungovat internet?

Abychom ovšem mohli toto přeložení zrealizovat, dojde k plánovanému výpadku našich služeb v brněnské městské části Brno-Lesná a částečně i v Černých Polích a na Sadové.

  • V noci ze čtvrtka na pátek 5.–6. 10. 2023 dojde k samotnému přeložení naší sítě na náhradní lávku. V čase mezi 22:00–6:00 tak dojde k úplnému přerušení služeb netbox.

Víme, že se hraje se o každou minutu, aby měli zákazníci připojení znovu co nejdříve funkční. Proto se snažíme tyto plánované odstávky provádět v době, kdy to zákazníci téměř nepoznají, bohužel přepojení optického kabelu znamená několik hodin práce.

Proč to bude trvat tak dlouho?

Konkrétně na Lesné je potřeba na obou stranách železničního koridoru kabely rozdělit před mostním tělesem a přepojit je na dočasnou 300 metrů dlouhou trasu na provizorní most přes vlakový koridor.

Provizorní most je již na místě a kabeláž tedy stačí „pouze“ převařit. Celkem budou muset naši technici rozpojit a znovu svářečkou spojit dva kabely ve kterých je však 288 optických vláken, které jsou široké jen několik mikrometrů.

Co obnáší svařování a přepojení optických kabelů?

 

Optické kabely nejdou spojovat tak snadno, jako klasické UTP. Když porušíme optický kabel, jeho opětovné zprovoznění zabere zhruba dvě hodiny. Je potřeba optický kabel připravit, odizolovat ho a rozbalit až k samotným vláknům, protože optika má v závislosti na provedení několik stupňů ochran, od pláště až po kevlarové výztuže a trubičky, ve kterých se vlákna nachází. Nejnáročnější je příprava kabelu, samotné svařování trvá jen několik minut. To vše bude v tomto případě potřeba 288 opakovat…