Přesun optických kabelů v Brně na Lesné

04/04/2024

Jak už určitě víš, na optické kabely se můžeš díky jejich odolnosti spolehnout. Bohužel se čas od času stane, že je nutné nějaký úsek sítě přeložit, protože v konkrétním místě probíhají stavební práce.

Aktuálně v Brně na ulici Merhautova probíhá uzavírka mostu přes železniční trať. Jak jsme tě již loni informovali v tomto místě jsou vedeny i naše kabely, které zabezpečují připojení Lesné k internetu.

Stavba pokročila do další fáze, kdy je potřeba plánovaně a dočasně síť přerušit a kabely přeložit na nové, již definitivní místo.

 

Kdy ti nebude fungovat internet?

Abychom ovšem mohli toto přeložení zrealizovat, dojde k plánovanému výpadku našich služeb v brněnské městské části Brno-Lesná a částečně i v Černých Polích a na Sadové.

  • V noci ze čtvrtka na pátek 11.–12. 4. 2024 dojde k samotnému přeložení naší sítě z náhradní lávky. V čase mezi 22:00–6:00 tak dojde k úplnému přerušení služeb netbox.

Víme, že se hraje se o každou minutu, aby měli zákazníci připojení znovu co nejdříve funkční. Proto se snažíme tyto plánované odstávky provádět v době, kdy to zákazníci téměř nepoznají, bohužel přepojení optického kabelu znamená několik hodin práce.

Proč to bude trvat tak dlouho?

Konkrétně na Lesné je potřeba kabely znovu na obou stranách rozdělit a přesunout je do nové optické trasy přes vlakový koridor. Vše je již připraveno a kabeláž tedy stačí „pouze“ převařit. Celkem budou muset naši technici rozpojit a znovu svářečkou spojit dva kabely, ve kterých je však 288 optických vláken, které jsou široké jen několik mikrometrů.

Co obnáší svařování a přepojení optických kabelů?

 

Optické kabely nejdou spojovat tak snadno, jako klasické UTP. Když porušíme optický kabel, jeho opětovné zprovoznění zabere zhruba dvě hodiny. Je potřeba optický kabel připravit, odizolovat ho a rozbalit až k samotným vláknům, protože optika má v závislosti na provedení několik stupňů ochran, od pláště až po kevlarové výztuže a trubičky, ve kterých se vlákna nachází. Nejnáročnější je příprava kabelu, samotné svařování trvá jen několik minut. To vše bude v tomto případě potřeba 288 opakovat…