Budeme brzy všichni po webech surfovat ve virtuální realitě?

30/03/2022

Místo abys spustil notebook, sedl si k němu a otevřel dvěma kliknutími internetový prohlížeč, nasadíš si speciální brýle a začneš po webových stránkách brouzdat ve vrituální realitě. Tak nějak by to mohlo brzy vypadat ve většině domácností a kanceláří. Nebo se jedná o fenomén, který zmizí v dáli a lidé zůstanou věrní počítačovým a mobilním obrazovkám?

Virtuální svět je mezi technologickými nadšenci v posledních letech tématem číslo jedna. Skoro to občas vypadá, že neřeší nic jiného. A třeba společnost Meta (vlastník sociálních sítí Facebook a Instagram) investuje do rozvoje virtuálního “meta světa” miliardy dolarů.

Velkou příležitost vývojáři vidí mimo jiné v propojení webu a virtuální reality. A tak už dnes existují platformy, se kterými můžeš procházet internet ve virtuálním prostředí, a tedy ve 3D zobrazení.

V čem se liší virtuální surfování od běžného

Hlavní rozdíl je zřejmý: při surfování ve vrituální realitě není zobrazování prohlížeče ani dalších aplikací omezené rozměrem obrazovky – když si nasadíš brýle, web se ukáže přímo před tebou, třeba uprostřed obýváku. Nastavíš si jas, barvu pozadí a je to.

Zároveň nepotřebuješ klasickou myš ani klávesnici, protože většinu prvků ve virtuálním prohlížeči lze ovládat tahem rukou a fyzickou klávesnici snadno nahradíš virtuální. Po celou dobu procházení webů tak máš volné ruce, což ti umožňuje dělat více činností najednou.

Jak procházení internetu a obecně používání počítače s 3D brýlemi na očích vypadá, se můžeš podívat na videu níže. Jedná se o virtuální kancelář Infinite Office, kterou společnost Meta představila v září 2020 a která je jedním z mnoha virtuálních produktů Mety.

 

V praxi to trochu vázne, ale...

Přestože surfovat ve virtuální realitě je v různých podobách možné už od roku 2016, zatím se tato vymoženost uchytila spíš u technologických nadšenců. Internetové prohlížeče jako Google Chrome nebo Mozilla Firefox sice virtuální realitu zapracovaly v podobě rozšíření, ale praktické používání má několik úskalí. Za prvé si uživatel ve většině případů musí pořídit různě drahé 3D brýle. Za druhé většina webových stránek není na virtuální procházení uzpůsobená.

Jenže co není, může být. Svět virtuální reality se po letech stagnování – i díky Facebooku a dalším technologickým velikánům – opět roztáčí na plné obrátky.

 

Rok 2022 by měl být pro virtuální realitu opět rekordní
Trh s virtuální realitou (VR) je na vzestupu, což dokazují kromě řady jiných čísel i predikce společnosti ARtillry Inteligence. Ta odhaduje, že spotřebitelské tržby v oboru v roce 2022 stoupnou až na 9,2 miliard dolarů. Celková velikost trhu VR je ale mnohonásobně větší. Kromě Mety se do tohoto sektoru snaží proniknout i společnosti jako Apple nebo Google.

 

Pokud se 3D brýle a další potřebná zařízení stanou cenově dostupnými, možná si virtuální surfování po internetu brzy vyzkoušíš také ty. Nebo už jsi měl tu příležitost?

Jisté je, že na virtuální surfování bude potřeba mimo jiné rychlý a stabilní internet. Na ten naštěstí čekat nemusíš, klidně si ho objednej hned teď.