Spouštíme a budujeme gigovou síť nejen v Líšni

14/09/2022

Rychlejší, stabilnější a spolehlivější než kdykoliv předtím. V Líšni budujeme nadčasovou gigovou síť, ke které se už teď mohou připojit stovky líšeňských domácností. „Jedná se o celosvětově nejvyšší standard, lepší způsob šíření internetu neexistuje,“ říká Miroslav Rek, ředitel realizace naší sítě v netboxu. S Mirou si popovídáme, co vše nás nejen v Líšni čeká a jaké jsou výhody optického internetu.

 

 

Od roku 2019 budujeme gigovou optickou síť, kterou jsme nedávno dokončil a spustili. Díky ní se teď mohou obyvatelé městské části připojit ke gigovému internetu s rychlostí více než 1 Gb/s. Proč je tento projekt tolik významný?

Nová optická síť je doslova sítí budoucnosti. V současnosti na ní nabízíme rychlost vyšší než 1 Gb/s, ale časem zvládne zákazníkům zprostředkovat i  mnohem vyšší rychlosti. Takové, že si je obyčejný člověk dokáže jen těžko představit. Nejen v Líšni, ale i jinde v Brně chceme být jako netbox i nadále lídrem, co se týče výstavby a provozu rychlé a stabilní optické sítě.

Stabilní a rychlý internet netbox v Líšni poskytuje už spoustu let. V čem se gigová síť liší od té původní?

Gigová síť využívá pro připojení zákazníků k optickému internetu nejnovější technologii FTTH (fiber-to-the-home). Jedná se o technologii, která zavádí optický kabel až do bytu zákazníka. Hlavní rozdíl je tedy v tom, že zatímco původní optická síť vedla pouze do suterénu panelového domu, a odtud jsme měděné kabely rozváděli do jednotlivých bytů, v případě technologie FTTH vede optický kabel přímou cestou z centrální sítě až k uživateli.

Přinese tedy gigová síť zákazníkům ještě jiné výhody než vysokou rychlost internetu? 

Rozhodně. Optický internet od netboxu je díky gigové síti ještě stabilnější a spolehlivější než kdykoliv předtím. Když například nastane výpadek elektřiny v domě či celém Brně, internet pojede dál, protože zařízení potřebná pro jeho fungování jsou umístěná v zabezpečeném centrálním bodě. Takže pokud má zákazník doma záložní zdroj elektřiny, internet mu i přes výpadek elektřiny pojede.

Velkou výhodou takto koncipované sítě je její nadčasovost, do budoucna už ji nebude třeba na úrovni všech rozvodů a kabelů modernizovat. To znamená, že v následujících letech či desetiletích nemusíme v domech provádět žádné úpravy. Jediné, co se v budoucnu pro klienta lačnícího po kosmických rychlostech (10 Gb/s, 40 Gb/s, nebo dokonce 50Gb/s) změní, je malá krabička, kterou bude mít někde doma.

Tím se dostáváme k důležitému bodu. Pokud se zákazník rozhodne využít naši gigovou síť, co se u něj v bytě změní z hlediska zapojení internetu?

Rozdíl je pouze v tom, že zákazníkovi zavedeme optický kabel až do bytu. O všechno se postará aktivační technik. Ten přijde ve smluveném termínu, zavede optický kabel do domácnosti a zároveň v bytě nainstaluje malou krabičku (tzv. optický převodník), o které už jsem mluvil a která slouží pro převod optického signálu na klasický. Není třeba se ničeho obávat, aktivace je rychlá a nenáročná. 

Platí se něco za aktivaci gigové internetu?

Ne, aktivaci děláme na naše náklady, takže zákazník ji má kompletně zdarma. Navíc aktivační technik během ní provádí i kompletní revizi připojení. Pokud má zákazník například technické potíže související s používáním starých zařízení, technik mu je přímo na místě a zdarma pomůže vyřešit. 

Rychlost internetu až 1200 Mb/s je tak velká, že si ji běžný smrtelník jen těžko představí. K čemu ji lze využít?

Spousta lidí dnes fotí fotky nebo natáčí videa ve vysokém rozlišení, a ty pak chtějí nahrávat na sociální sítě nebo na cloudové úložiště. Právě tento typ zákazníků ocení náš nejvyšší tarif Optika 1200, se kterým lze dosáhnout odchozí rychlosti (uploadu) až 1 Gb/s. Díky rychlému uploadu nahrajete i velké objemy dat rychlostí blesku. Za sebe mohu říct, že jsme v budoucnu připraveni i na další navyšování odchozí rychlosti.

Gigový internet ale využijí i ti, kteří chtějí rychle stahovat filmy nebo jiné soubory. Zároveň pomocí něj připojíte až desítky zařízení najednou nebo s ním uvedete do provozu prvky pro chytrou domácnost. Je výborný i na plynulé streamování videí.

Dá se říci, že obyvatelé Líšně teď mohou používat jedno z nejrychlejších připojení v Česku?

Ano, technologie FTTH je celosvětově nejvyšší standard, lepší způsob šíření internetu neexistuje.

Kolik kilometrů má síť kabelů gigové sítě netbox v Líšni?

Na projekt rekonstrukce optické sítě v Líšni jsme zatím použili 21 kilometrů optických kabelů, které v sobě mají 1 400 kilometrů optických vláken.

Kolik líšeňských domácností může už nyní gigový internet od netboxu využívat?

V tuto chvíli zhruba 4 tisíce domácností, ale do konce roku ho plánujeme dostat do všech domů, ke kterým má naše síť přístup.

Kde mohu jako obyvatel zjistit, jestli mám gigový internet na své adrese dostupný? A co musím udělat pro to, abych ho získal? 

Dostupnost si snadno ověříte pod odkazem www.netbox.cz/mapa-pokryti. Po zadání své adresy zjistíte, jestli máte internet netbox dostupný a jakou rychlost (tarif) si můžete objednat. Nejrychlejší jsou tarify Optika 600 a Optika 1200, je možné si je objednat buď přímo na webových stránkách www.netbox.cz, nebo po zavolání na naší zákaznickou linku +420 539 01 01 01. 

Jak to vypadá s gigovou sítí také v dalších částech Brna?

Občas po sídlištích chodí naše konkurence a lživě tvrdí, že netbox skončí a přestane nabízet internet. Opak je ale pravdou. Nadále děláme vše pro zkvalitnění služeb a výstavbu nejmodernější optické sítě. Kromě Líšně dokončujeme rekonstrukci sítě i na Vinohradech a práce probíhají také v Novém Lískovci. Momentálně pracujeme na přípravě rekonstrukce na gigovou síť i v Bystrci a Starém Lískovci, následovat budou další městské části. 

Kromě rekonstrukcí starších sídlišť pak novou síť budujeme už roky ve všech nově připojených domech, připojeny jsou tak stovky bytových domů v Brně.