Výpadky elektrické energie

10/09/2019

Výpadky elektřiny

 

Každému z nás (pokud zrovna nemáte AdBlock) se na internetu den co den zobrazuje nepřeberné množství reklam. Firmy se snaží urvat naši pozornost alespoň na pár sekund. Obecně platí, že většina z nich je neškodná. Jsou ale i takové, které slibují hory doly, a jedno pouhé kliknutí vás může hodně mrzet. Jak funguje reklama na internetu?

Jak může zdánlivě krátký výpadek elektřiny zapříčinit i několik hodin trvající výpadek internetu? Internet nefunguje bez elektřiny. Příčinou rozsáhlých výpadků elektrické sítě v létě bývají nejčastěji přetížení kvůli zvýšeným odběrům klimatizací a poruchy chlazení trafostanic. Čím je léto teplejší, tím spíše k těmto výpadkům dochází. I zde se negativně projevují důsledky globálních klimatických změn.

Zjisti, co o tobě Google ví

Jak může zdánlivě krátký výpadek elektřiny zapříčinit i několik hodin trvající výpadek internetu… Všichni máme doma jističe, proudové chrániče a jiné prvky, které chrání naše domácí elektrické spotřebiče před nestabilitami v elektrické síti. Nestabilitou je i například proudová špička často vznikající při obnovení dodávky elektřiny po jejím neplánovaném výpadku. I "krabičky" v naší přístupové síti, které vám zajišťují připojení do internetu, mají takové ochranné prvky. A všichni víme, že základní funkcí jističe je "spadnout", když lidem a zařízením hrozí nebezpečí a že “spadený” jistič je potřeba ručním zásahem "nahodit", jinak "šalina nejede". Když se takový neplánovaný výpadek elektrické sítě opravdu "povede", musíme "oběhat" stovky jističů ve vaší lokalitě, než všechny naše "krabičky" zprovozníme a internet pro vás všechny se zase rozběhne. Někdo z vás má to štěstí, že se k jeho "krabičce" dostaneme dříve, na někoho prostě dojde později. Často máme dokonce problém se k jističi pro naši "krabičku" dostat, protože nám z rozličných důvodů nedáte klíče od místa, kde je ten jistič umístěný. A občas se i stane, že jistič nezafunguje a naše "krabička" shoří. Pak ji musíme vyměnit za novou, což zabere další čas. A součtem všech těch časových prodlev, které zde popisujeme, můžeme dospět k řádově až hodinám, než se s následky krátkého, ale rozsáhlého výpadku proudu vypořádáme.

 

Nejtypičtější reklamy vypadají asi takhle:

  • „Jste miliontým návštěvníkem…“
  • „Právě jste vyhrál iPhone X!“
  • „Vydělejte si XYZ tisíc měsíčně úplně bez práce.“​
  • „Zhubněte desítky kg přes noc“

Co se stane, když na ni zvědavě kliknete? Reklama vás přesměruje na novou stránku, a pak už stačí jen vyplnit co nejvíce osobních údajů a vaše výhra je jistá. Někdy musíte dokonce i zaplatit. Jinak výhru nezískáte. Možná vám to zní absurdně, ale věřte, že se stále najdou lidé, kteří se nechají nachytat.

Jedním z velmi častých nešvarů, který se na internetu vyskytuje, je také šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tzv. hoaxů. Ty vás o peníze většinou neoberou, ale mohou vás zbytečně vyděsit a obrat o váš drahocenný čas. Pokud vám zní nějaká zpráva podezřele, podívejte se například na web hoax.cz. Najdete zde pravidelně aktualizovaný seznam nejrozšířenějších poplašných zpráv.