5 internetových a televizních rekordů tohoto a minulého roku

03/11/2021

Technologické odvětví s sebou přináší pravidelné překonávání různých milníků, platí to i v případě internetu a televize. Vybrali jsme pro tebe z této oblasti 5 zajímavých rekordů, které stojí za pozornost. Část je spjatá přímo s technologií internetového připojení, jiné se týkají dění v současném online světě.

Roky 2020 a 2021 byly a jsou pro internetové a televizní rekordy jako stvořené. Lidé tráví spoustu času doma a řada z nich si dlouhé chvíle krátí surfováním na internetu, sledováním filmů a seriálů nebo hraním online her a online nakupováním. Více volného času prospělo také IT nadšencům, kteří o další kus posunuli některé technologické mety.

1. Data přenesená rychlostí 319 Tb/s

Pro běžného smrtelníka těžko představitelné. Vědečtí výzkumníci z Japonska letos přes optický kabel uskutečnili internetový přenos dat, který dosáhl rychlosti 319 terabitů za sekundu. Hravě tak překonali dosavadní rekord (178 Tb/s), ten v roce 2020 zaznamenala University College London.

Tento rekord je jedním slovem fantastický. Jeho další překonávání ale nebude žádná legrace: rychlost 319 Tb/s už naráží na hranici možností optického kabelu, který umožňuje nejrychlejší připojení ze všech internetových technologií.

 

 

2. Téměř 200 miliard utracených v e-shopech

Očekávaný, přesto úctyhodný rekord. Zákazníci v roce 2020 utratili na českých e-shopech 196 miliard korun, což je o čtvrtinu více než v předcházejícím roce. Divoce rostoucímu množství internetových nákupů jednoznačně prospěla pandemie koronaviru. Jestli aktuální rok stanoví v tomto ohledu nový rekord a pokoří dosavadní maxima, se dozvíme hned v lednu 2022.

3. Nejrychlejší internet je v Plzni a Brně

Web speedtest.net pravidelně zveřejňuje statistiky rychlosti internetového připojení napříč státy a jejich městy. Vyhodnocuje jak průměrnou rychlost mobilního připojení, tak průměrnou rychlost pevného internetu.

V České republice si dle dat speedtest.net nejlépe vedou Plzeň a Brno. Zatímco západočeské město drží první pozici v kategorii pevného připojení (průměrná rychlost downloadu 53,40 Mb/s), Brňané si užívají nejrychlejší mobilní internet (průměrný download 69,68 Mb/s) ze všech. Data jsou platná k září 2021.

 

 

4. Rekordní TV sledovanost

Rekordy v posledních měsících padaly nejen na internetovém, ale také na televizním trhu. V řadě států, včetně České republiky, rostla sledovanost televize závratným tempem. Podle dat společnosti Atmedia Češi v roce 2020 trávili před obrazovkou o 8 % více času, průměrných Čech na telku koukal 3 hodiny a 42 minut. V rámci Evropy sledovanost nejvíce vystřelila vzhůru v Portugalsku (+ 17 %), Francii (+ 16 %) a Bělorusku (+ 13 %).

Nová maxima zaznamenala i naše telka Kuki – meziročně na ni kouká o 25 % diváků více.

5. Raketový růst e-sportu

Jak ses dozvěděl/a v našem nedávném článku, elektronický sport hýbe světem. A jde to vidět i na statistikách. Během roku 2020 se v e-sportu protočilo rekordních 1,3 miliardy dolarů, za letošek bude číslo pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

Navíc roste nejen počet e-sportových hráčů, ale také jeho fanoušků – tomuto fenoménu aspoň částečně podlehlo už přes půl miliardy lidí napříč zeměkoulí. Popularita e-sportu (progamingu) se postupně zvyšuje i mezi ženami.

Na závěr si můžeš tipnout, které z výše uvedených rekordů přežijí tento rok a které naopak budou rychle pokořeny…