Co je esport (progaming), kde se vzal a proč budí emoce

07/09/2021

Esport (nebo také progaming) se stal v posledních letech fenoménem. Jedni elektronický sport zbožňují, druzí mu nemohou přijít na jméno. Tušíš, co probíhá v zákulisí světa profesionálních hráčů a jak si vede u nás v Česku? Jak rychlý a spolehlivý internet gameři potřebují? A proč jim fandí desítky milionů lidí po celém světě? Ponoř se s námi do světa esportu.

Vyprodaná aréna, až po strop narvaná tisíci nadšených fanoušků. Ti při každém emotivním okamžiku vstávají ze sedaček a burácí. Ne, tohle není scéna ze zápasu mistrovství světa ve fotbale, ale z turnaje v elektronickém sportu. V esportovém sektoru se kromě spousty hráčů a fandů točí i miliony dolarů a není tak divu, že o něj je napříč kontinenty stále větší zájem.

O fenoménu gamingu jsme si mimochodem dříve popovídali s několika slavnými českými gamery.

 

Co je esport

Že o esportu čteš poprvé? Pak věz, že jde soutěžení hráčů nebo celých týmů v počítačových hrách, a to podle jasně daných pravidel. „Pařmeni“ přitom bitvy nesvádí jen přes počítač, ale také na Playstationu, XBOXu a podobných platformách. Gameři se zapojují do kratších turnajů, nebo rovnou hrají esportovou ligu.

Jen v Česku esportu holduje více než 250 tisíc hráčů, hrstka vyvolených se pak, věř nebo ne, hraním dokonce živí. Reprezentují barvy týmu/klubu, se kterým mají podepsanou smlouvu a jezdí po celém světě. Měří síly s nejlepšími z nejlepších. Když uspějí, vyhrají statisíce, někdy i miliony korun. Turnaje probíhají jak na dálku přes internet, tak fyzicky na jednom místě před živým publikem.

Většina států už elektronický sport v jeho profi variantě uznává jako běžný sport, a dokonce probíhají první pokusy o jeho prosazení mezi olympijské disciplíny.

Česká esportová asociace
V České republice esportové týmy a hráče zaštiťuje Česká esportová asociace. Kromě toho, že tuzemský esport na různých úrovních zastupuje, se stará také o osvětovou činnost a organizování hlavních progamingových soutěží v České republice. V součanosti má tato asociace registrovaných téměř 1700 hráčů, přičemž z většiny jde o muže.    

Kdy a jak progaming vznikl

Ač ještě neexistoval v dnešní podobě a neprobíhaly v něm profesionální soutěže, začal se elektronický sport rodit už na přelomu tohoto a minulého tisíciletí. Tedy v době, kdy svět uchvátily počítačové hry.

Vznik „esportového šílenství“ do velké míry ovlivnila střílečka Counter-Strike (přiznej se, taky jsi ji pařil na počítači ve škole?) nebo hra Doom Quake. Dnes už se soutěží prakticky ve všem – akčních, strategických, sportovních a dalších hrách.

Esport bez rychlého internetu? Jako ryba bez vody

V netboxu nejsme experti na esport, ale jedno nás s ním úzce spojuje: amatérští i profi gameři potřebují co nejrychlejší a stabilní připojení s rychlou odezvou (pingem), především pak ti, kteří soutěží na dálku. Není nic horšího, než když se svým týmem dáváš soupeři na frak a v nejlepším okamžiku ti vypadne internet, nebo se hra začne lagovat.

Optický internet je pro gaming ideální – ze všech typů připojení poskytuje nejlepší stabilitu a nejvyšší rychlost, a to i na straně uploadu, který má u online her zvlášť velký význam.

 

 

Esport ligy

Stejně jako každý větší sport, i progaming má své vlastní ligy, v rámci kterých hráči a týmy dlouhodobě soutěží. Existují soutěže pro ty největší profíky, ale i amatérské, studentské a firemní ligy. Zkrátka každý, kdo miluje gaming, má možnost se do esportu zapojit a postupně zdokonalovat své dovednosti. I v Česku máme několik lig na různých úrovních.

Kromě soutěží jsou mezi gamery hodně oblíbené jednodenní či vícedenní turnaje. Právě na nich se – především v zahraničí – scházejí tisíce fanoušků ve velkých halách, kde podporují své favority.

České esport týmy

Elektronický sport se v Česku natolik zabydlel, že u nás nepůsobí jednotky, ale už stovky různých esportových týmů. Značná část z nich hraje hlavně ve volném čase pro zábavu, ale někteří nadšenci si užívají profesionální zázemí a léta naši zemi reprezentují i za hranicemi.

Dlouhodobě nejúspěšnějším esport týmem v Česku a na Slovensku je eSuba. Funguje už od roku 2004 a spolupracuje s několika významnými partnery. Jako první esportová organizace (tehdy spíš spolek hráčů počítačových her) vznikl NecroRaisers (založeno 1997), dlouhou historii za sebou mají také Black Trains (založeno 2000) a eEriness (založeno 2006).

Oblíbené esportové hry
  • Counter-Strike
  • Fortnite
  • League of Legends
  • Dota 2
  • StarCraft
  • FIFA
  • WarCraft
  • World of Tanks

Esport academy

Učit se můžeš nejen ve škole, ale také u počítače nebo konzole. Vážně! Některé organizace provozují tzv. esport academy (akademie), kde se hráči zdokonalují a učí novým herním dovednostem. Dokonce je školí zkušení trenéři, takže všechno probíhá na špičkové úrovni. Esport academy se šikne převážně studentům a dalším mladým hráčům, kteří se ve hrách postupně zdokonalují.

Ať už patříš k milovníkům elektronického sportu, nebo jsi mu zatím nepřišel na chuť, jedno je jisté: v následujících letech si tento fenomén bude hledat stále více místa na výsluní.