Co je optický převodník a kdy ho budeš potřebovat i ty?

10/05/2022

Optický převodník (nebo také mediakonvertor) – kouzelná krabička, která dokáže internetové divy. Pokud používáš optické připojení, máš ji pravděpodobně doma, i když o tom možná ani nevíš. K čemu je dobrá, kdo se bez ní neobejde a jak funguje?

Nazvat optický převodník kouzelnou krabičkou není ani trochu nadsázka! Je to právě mediakonvertor, který zajišťuje, aby internet doputoval přes optickou síť až do routeru, počítače nebo jiného zařízení, na němž doma surfuješ.

Jak optický převodník funguje a co to je

Optický převodník je nenápadná krabička různých podob, která má za úkol převést datový signál z jednoho typu média (kabelu) na jiný typ.

Ve zkratce funguje mediakonvertor takto:

Internetový poskytovatel používá pro šíření datového signálu k uživatelům – tedy internetového připojení – optické kabely, dlouhé desítky i stovky kilometrů. Přes ně signál pod zemí putuje buď do suterénu uživatelova domu, nebo až ke dveřím jeho bytu.

 

 

Do tohoto okamžiku je vše jednoduché, protože se signál stále přenáší po stejném typu kabelu (optický). Co ale dělat v situaci, když už máš optický kabel u sebe v bytě a potřebuješ přes něj připojit svůj počítač k internetu?

Právě v tuto chvíli nastupuje na scénu hrdina jménem optický převodník.

Do převodníku zastrčíš optický kabel i klasický metalický (UTP) s koncovkou RJ-45. Díky tomu optický převodník převede signál z optického kabelu na metalický, přes který bude připojení putovat až do tvého routeru, případně k počítači nebo jinému zařízení.

Potřebuješ optický převodník?

Pokud vede optický kabel až k tobě do bytu, tak ano. Mediakonvertor umístíš buď hned za dveře a odtud povedeš UTP kabel dále po domácnosti, nebo optický kabel natáhneš až k routeru a teprve tam umístíš optický převodník.

Poznej technologii FTTH
Jak k zákazníkům dostáváme gigový internet, který frčí nesmírně vesmírnou rychlostí? Pomocí technologie FTTH (fiber-to-the-home), o níž se dočteš v dalším z našich blogových článků. Zjisti, v čem jsou hlavní výhody FTTH a kam až při tomto typu zapojení sahá optický kabel.

Od netboxu dostaneš při aktivaci převodník zdarma

Plánuješ si od nás pořídit optické připojení a máš obavy, že si budeš muset mediakonvertor kupovat za spoustu peněz sám? Tak tě rovnou uklidníme: všem zákazníkům dáváme při aktivaci internetu optický převodník zdarma.

Náš technik ti do něj samozřejmě zapojí kabely a zprovozní ho, takže se nemusíš o nic starat. A kdybys potřeboval s čímkoliv ohledně optického internetu od netboxu poradit, napiš nám na Facebook, nebo přes e-mail zeptejse@netbox.cz.