Optický kabel až do bytu aneb co je to FTTH

17/03/2021
Délka čtení: 6 minut

Optický kabel hned za dveřmi bytu, nebo rovnou doma v obýváku. A díky němu dostupný gigový internet budoucnosti. Takto by se dalo ve zkratce popsat optické připojení typu FTTH, které se během několika let proměnilo z nesplnitelného snu v příjemnou realitu. Co všechno FTTH optika obnáší? A víš, že netbox už tuto technologii nabízí domácnostem v Brně a Jihlavě?

Nedávno sis u nás na blogu mohl/a přečíst o fungování optického kabelu a jeho přínosech pro rychlost i stabilitu tvého internetu. Není ale optika jako optika – někde může přenášet data ještě rychleji, dokonce natolik, že utáhne i domácnost s desítkami připojených zařízení – a právě o to se zasluhuje FTTH.

V čem tkví kouzlo FTTH optiky

Optický kabel je pořád optický kabel a nic se na něm nemění, k odlišnostem dochází pouze u typu propojení mezi koncovým bodem sítě a uživatelem. Zjednodušeně lze říci, že čím blíže je optické vlákno k obydlí, tím vyšší rychlost připojení poskytuje.

Propojení typu FTTH (fiber-to-the-home) znamená, že optický kabel dosahuje až do bytu, nebo těsně za jeho dveře a je tedy k uživateli nejblíž, jak to jde. Uvnitř bytové jednotky může optika pokračovat až k routeru, nebo jej při rozvodech po místnostech nahradí klasický UTP kabel.

Tak či onak uživatel potřebuje mít u sebe doma tzv. optický převodník neboli mediakonvertor, což je malá krabička, která převádí datový signál z optické sítě na metalickou. Buď lze signál převádět hned za dveřmi (v případě rozvádění UTP kabelu po bytě), nebo těsně před routerem. Jestli jsi zákazník netboxu, tento převodník od nás při zapojování FTTH dostaneš zdarma.

 

 

Další kategorie optického připojení

S kterými dalšími kategoriemi koncového připojení se kromě FTTH můžeš setkat? Často se využívá FTTB, v tomto případě optický kabel vede do společných prostor domu, odkud je dále rozváděn UTP kabelem.

Existují také propojení FTTN (optika vzdálená několik kilometrů od uživatele), FTTC (optika se nachází desítky až stovky metrů daleko) a kombinované FTTP.

Jaké výhody ti optický kabel do bytu přinese

„No hezká teorie, ale co mi to FTTH přinese?“, říkáš si možná. Pak věz, že spoustu výhod, které tě zbaví starostí s internetem na dlouhé roky dopředu.

Internet budoucnosti u tebe doma

Pokud si necháš zapojit optický kabel k sobě do bytu, budeš mít dostupný gigový internet. V případě připojení od netboxu se tak dostaneš až na součtovou rychlost 1200 Mb/s. Doslova internet budoucnosti, který tě vystřelí do vesmírných výšin.

Plynulé videohovory i gaming

Ne, s gigovým internetem už tě kostičkovaný obraz a zasekaný zvuk při videokonferenci nečeká. Optický kabel v bytě poskytuje dostatečně vysoký upload (nahrávání), což zajistí, že tvé online hovory s kolegy z práce nebo s vyučujícími proběhnou hladce.

Stejně tak si spoustu nervů ušetří pařmeni počítačových her – už žádné lagy a zkažená zábava kvůli pomalému internetu.

Rychlé stahování a nahrávání dat

FTTH s sebou přináší i zvýšenou rychlost pro stahování jakéhokoliv obsahu, ale také také dostatečně rychlé nahrávání. To kromě zmíněných videohovorů oceníš třeba při posílání objemnějších souborů kolegům z práce nebo kamarádům.

Utáhneš chytrou domácnost

Gigový internet je jako dělaný pro zařízení chytré domácnosti. Jestli už doma nějaké smart home prvky používáš, nebo jejich pořízení plánuješ, optické připojení FTTH ti zajistí jejich stabilitu.

 

 

Přípojkami FTTH zrychlujeme Brno i Jihlavu

Zaujala tě možnost mít optický kabel až u sebe doma? Možná se ho brzy dočkáš také. V Brně a Jihlavě postupně modernizujeme optickou síť netbox, což nám potom umožňuje připojovat zákazníky k internetu typem FTTH.

Zatím gigový internet nabízíme v Brně na Vinohradech, k nim brzy přibudou další městské části. A optickou síť modernizujeme i pro Jihlaváky!