Jak funguje optický kabel a v čem jsou jeho největší výhody

29/09/2020

Možná už víš, že internet přes optický kabel je nejspolehlivější typ připojení. Co ale tuto technologii dělá tak výjimečnou? Kromě stability a vysoké rychlosti je to také nízká či nulová ztrátovost dat, která po optickém kabelu putují. Pronikni s námi do tajů rychlého internetu, kde hlavní roli hraje světlo.

Abys mohl surfovat jako o závod nebo si pouštět videa v nejvyšší kvalitě, neobejdeš se bez kvalitního připojení s dostatečnou rychlostí. Kromě bezdrátových a dalších variant máš možnost sáhnout také po internetu přes optický kabel, který v sobě skrývá celou řadu výhod.

Co je optický kabel?

Zatímco většina technologií zajišťujících internetové připojení spoléhá na přenos dat elektrickými impulsy, optický kabel funguje na zcela jiném principu - data ke koncovým uživatelům posílá prostřednictvím světelných paprsků, které se šíří optickými vlákny širokými jen několik mikrometrů. Mohlo by se zdát, že světlo není zrovna ideální médium k rozesílání velkého objemu informací, ale opak je pravdou.

Optická vlákna, která ještě chrání obal (plášť), jsou nejčastěji vyrobená z průhledného skla. Ve směru osy vlákna putují elektromagnetické vlny. Pro správný a rychlý přenos dat je důležité, aby index lomu v jádru (v optických vláknech) byl vyšší než index lomu obalu.

Jakmile technici vše správně zapojí, mohou informace přes optiku nerušeně putovat stovky i tisíce metrů daleko.

Výhody optického kabelu

Nastal čas zjistit, v čem konkrétně tkví největší přednosti optického kabelu oproti ostatním typům připojení.

Internet jako blesk

Technologie optických vláken dokáže zprostředkovat tok dat o rychlosti desítek gigabitů za sekundu (Gb/s), ve výjimečných případech lze dosáhnout i terabitových rychlostí. Něčím takovým se žádný další druh připojení pochlubit nemůže.

Bezztrátovost dat

Aby data do cílového zařízení uživatele doputovala přesně tak, jak jsi je odeslal, je důležité, aby po cestě utrpěla co nejmenší ztráty. A přesně to dokáže optický kabel zajistit. Ztrátovost informací bývá nulová, nebo jen zcela minimální. Když k ní dojde, bývá to způsobeno nesprávným použitím nebo poškozením kabelu.

Na počasí nezáleží

Není nic horšího, než když při vichřici nebo jiném výkyvu počasí vypadne na několik minut či hodin internet. Tohle se ti s optickým kabelem nestane. Minimálně v případě, kdy vede pod zemí - tím pádem je dostatečně chráněný před vnějšími vlivy (pokud jej někdo při stavebních pracích nepřekopne). Stejně tak se optiky netýká elektromagnetické rušení, vůči němuž je imunní a zároveň sama elektromagnetickými vlivy neškodí zařízením ve svém okolí. Problém nastává pouze v případě výpadku elektřiny u zákazníka, bez ní nejede ani optický internet.

 

 

Velká vzdálenost není komplikace

Jestli se některá technologie dokonale hodí k přenosu dat na velké vzdálenosti, je to právě optický kabel. Světlo se v optickém vláknu zpomaluje daleko méně než impulsy uvnitř elektrických kabelů, takže optika udrží vysokou přenosovou rychlost, i pokud je desítky kilometrů dlouhá.

Výbuch v rizikovém prostředí nehrozí

Vzhledem k tomu, že optický kabel není elektricky vodivý, nedochází u něj k jiskření a jeho používání je bezpečné na všech místech, kde z jakýchkoliv důvodů hrozí vznícení.

Minimální potřeba údržby

Při správném zacházení během zapojování a během používání vydrží optický kabel bez větší údržby i několik desítek let, což mu přidává další plusové body a dělá z něj spolehlivého prostředníka pro připojení k internetu.

Výhod optického kabelu by se našlo mnohem víc, ale ty nejpodstatnější už znáš.

Proč má někdo optický internet ještě rychlejší

Internet přes optický kabel je obecně rychlý a spolehlivý. U některých uživatelů ale může svištět ještě mnohonásobně rychleji. Jak je to možné? Nezáleží totiž pouze na samotné technologii optického kabelu, ale také na tom, jak vypadá propojení mezi koncovým bodem optické sítě a uživatelem.

Podle toho, kam až optické vlákno dosahuje, rozlišujeme kategorie koncového připojení na tzv. FTTB (fiber-to-the-building) a FTTH (fiber-to-the-home). Ve skutečnosti je kategorií připojení o něco víc, ale pro základní pochopení nám budou stačit tyto dvě, které používáme v netboxu.

V případě FTTB vede optický kabel pouze do společných prostor domu, například do přípojné skříně umístěné ve sklepě. Teprve odtud jsou k internetu zapojené jednotlivé byty, například přes klasický UTP kabel, což původní rychlost přivedenou optickým kabelem o něco snižuje.

Proto na čím dál větší oblibě získává připojení typu FTTH - optický kabel je zavedený přímo do bytové jednotky. Uvnitř bytu pak může být internet vedený buď další optikou, nebo třeba UTP kabelem či bezdrátovým připojením. FTTH ti zajistí maximální rychlost internetu, jelikož máš optický kabel doslova za dveřmi, nebo rovnou doma.

Věděl jsi, že ...
tento rok padl nový rekord v rychlosti přenosu dat přes internet? Pracovníci z University College London dosáhli pro běžného smrtelníka těžko představitelné rychlosti 178 Tb/s (terabitů za sekundu). Jak jinak než pomocí optického kabelu, který jako jediný takovou rychlost zvládne zprostředkovat. Předchozí rekord byl přitom řádově nižší, konkrétně 44,2 Tb/s.  

Když optika potřebuje první pomoc

Jak už víš, na optické kabely se můžeš díky jejich odolnosti spolehnout. Ale ani ony nejsou všemohoucí. Čas od času se stane, že v síti dojde k mechanickému porušení kabelů, převážně vinou jejich překopnutí při stavebních pracích.

V tu chvíli dojde k částečnému výpadku internetu a optika potřebuje první pomoc. Hraje se o každou minutu, aby měli zákazníci připojení znovu co nejdříve funkční.

Opravit porušené optické kabely je přitom náročná disciplína, kterou musí mít vyškolení technici v malíčku. O jak velkou fušku jde a co všechno při ní specialisté z netboxu absolvují, to ti prozradíme v dalším článku.