Jak může vypadat výpadek internetu

09/01/2020

Co se děje s internetem, když vypadne elektřina?

Brno poslední dobou postihují čím dál častěji výpadky elektrického proudu. Mohou za to nejen vnější vlivy počasí, ale třeba také zastaralá vedení. Jak moc to může ovlivnit tvůj internet?

Jak může zdánlivě krátký výpadek elektřiny zapříčinit i několik hodin trvající výpadek internetu?

Všichni máme doma jističe, proudové chrániče a jiné prvky, které chrání naše domácí elektrické spotřebiče před nestabilitami v elektrické síti. Nestabilitou je například i proudová špička často vznikající při obnovení dodávky elektřiny po jejím neplánovaném výpadku. I „krabičky" v naší přístupové síti, které ti zajišťují připojení k internetu, mají takové ochranné prvky. Těmto krabičkám říkáme switche, neboli síťové přepínače.

Všichni víme, že základní funkcí jističe je „spadnout", když lidem a zařízením hrozí nebezpečí. No a pak je takový shozený jistič potřeba ručním zásahem opět nahodit, jinak „šalina nejede". Když se takový neplánovaný výpadek elektrické sítě opravdu „povede", musíme oběhat stovky jističů v dané lokalitě, než všechny naše „krabičky" zase zprovozníme. Teprve poté se internet pro všechny zákazníky zase rozběhne. Někdo má to štěstí, že se k jeho switchi dostaneme dříve, na někoho bohužel dojde později.

Často máme dokonce problém se k jističi dostat, protože nám například nedali klíče od místa, kde je jistič umístěný. Občas se i stane, že jistič nezafunguje a náš switch shoří. Pak jej musíme vyměnit za nový, což zabere další čas. Součtem všech těchto časových prodlev, které zde popisujeme, můžeme dospět řádově až k hodinám, než se s následky krátkého, ale rozsáhlého výpadku proudu vypořádáme.

 

Pokud takový výpadek nastane i ve tvé domácnosti, věř, že naši technici dělají maximum pro co nejrychlejší nápravu. Budou-li ti chybět informace o stavu sítě, najdeš je na našem webu, Facebooku nebo se na nás můžeš kdykoli obrátit na čísle 488 999 488, nebo nám poslat e-mail na zakaznicke.centrum@nej.cz.

 

 

 

Máš nějaký dotaz? Potřebuješ s něčím poradit? Chceš se s námi spojit?