Jak vybrat Wi-Fi router do bytu i větší domácnosti

15/01/2021
Délka čtení: 5 minut

Základem rychlého internetu je optické připojení, to už možná víš. Abys ale u sebe doma rozjel stabilní Wi-Fi síť, potřebuješ také správný router. Poradíme ti, podle čeho se při výběru Wi-Fi routeru do bytu i rodinného domu rozhodovat, které parametry sledovat a jaké routery ti nabídneme u nás v netboxu.

Který Wi-Fi router pro tebe bude nejlepší?

Jak vybrat router (jinak taky směrovač), aby vyhovoval přesně tvým potřebám? Nechceme tě zatěžovat hromadou technických termínů, takže si projdeme to nejdůležitější.

Velikost domácnosti hraje roli

Kupovat router do paneláku a do velkého rodinného domu je rozdíl.

Pokud bydlíš v menším bytě o dvou až třech pokojích, většinou si vystačíš se základním typem routeru, který pořídíš za pár stokorun u každého lepšího prodejce elektroniky. Pravděpodobně bude mít méně antén i menší dosah signálu, ale pro malé domácnost bohatě postačí.

To stejné ale neplatí u velkých domů a rozvětvených bytů o pěti a více pokojích, kde bydlí spousta lidí. V takovém případě je třeba, aby byl dosah signálu co největší, o což se postarají silnější Wi-Fi routery. Jestli bydlíš například v rozlehlém studentském bytě, někdo z vás to bude mít k umístění routeru pěkně daleko – takže neváhej a radši investuj do lepšího směrovače.

Kolik zařízení připojíš?

Táta na notebooku pořádá pracovní videohovor, máma přes tablet vyřizuje zadání od kolegyně z firmy a malý syn dělá na stolním počítači domácí úkoly. A do toho vedle v pokoji druhý synek hraje online hry. To už je docela značná zátěž na Wi-Fi.

Víš už před pořizováním routeru, že se bude k bezdrátové síti připojovat několik zařízení najednou? Pak určitě nesháněj základní router, ale směrovač vyšší řady, který v pohodě utáhne celou domácnost. Pokud máš dostatečně rychlé připojení, kvalitní router zajistí, aby spokojeně surfovala celá rodina.

 

 

Zjisti rychlost svého internetu

Další důležité kritérium, které bys měl při výběru routeru vzít v potaz: rychlost připojení od tvého poskytovatele. Do rychlosti zhruba 200 Mb/s si vystačíš se základním Wi-Fi routerem, v případě rychlejšího připojení už ale bude třeba investovat do „lepšího materiálu“.

Když například na internetu 600 Mb/s využíváš router, který není uzpůsobený pro rychlost větší než 300 Mb/s, sám sebe připravuješ o dvojnásobně rychlejší surfování či stahování. Většina výrobců naštěstí přímo na obale uvádí, jakou zátěž směrovač zvládne.

Frekvence 2,4 GHz a 5 GHz jsou samozřejmost

Ať už internet používáš pro jakékoliv účely, je dobré mít takový router, který umožňuje připojení na frekvencích 2,4 GHz i 5 GHz. Frekvence 2,4 GHz je stále hojně využívaná, protože se umí dobře šířit přes zdi a další silné objekty, i když není tak rychlá a snadno u ní může dojít k rušení signálu. Navíc ji podporují i starší zařízení. 5 GHz zase potěší všechny ty, kteří si potrpí na maximální rychlosti.

Nedávej cenu na první místo

Jasně, každý chce ušetřit, ale v případě routeru to není dobrý nápad. Mohlo by se ti stát, že dáš za směrovač o několik stokorun méně, jenže potom ti internet nepojede tak dobře, jak by mohl. A to by byla škoda, ne?

Věděl jsi, že ...
dosah signálu routeru ve velkém bytě nebo domě můžeš prodloužit? Ideální je k tomu Wi-Fi extender (zesilovač), jehož zprovoznění po zakoupení zvládne prakticky každý. Jestli chceš mít bezdrátovou síť v každém koutě domácnosti, bude se ti zesilovač hodit.  

Jaké routery nabízíme v netboxu

Protože si v netboxu zakládáme na kvalitě a stabilitě připojení, je pro nás důležité, aby zákazníkům parádně frčely jejich routery. K optickému internetu poskytujeme tři typy směrovačů D-Link, které ti můžeme i pronajmout.

D-Link DIR-809

Jde o základní router, který si poradí s připojením o rychlosti až 200 Mb/s. Nelze na něm měnit poměr rychlostí stahování a nahrávání, ale poskytuje Wi-Fi síť ve frekvencích 2,4 i 5 GHz.

D-Link DIR-842

Směrovač určený pro vyšší internetové tarify a náročnější uživatele. Hodí se k internetu o rychlosti vyšší než 200 Mb/s, umožňuje změnu poměru rychlostí stahování a nahrávání a má čtyři 1 Gb/s porty. Samozřejmě nechybí dvoupásmová síť frekvencí 2,4 a 5 GHz.

D-Link COVR-1102

Tento router se skládá ze dvou zařízení (krabiček), která po rozmístění v bytě vytvoří jednu velkou Wi-Fi síť s pokrytím až 300 m². Hodí se do velkých bytů či domů, podporuje technologii zabezpečení WPA3 a pochopitelně nechybí frekvence 2,4 a 5 GHZ. D-Link COVR-1102 si jako jediný není možné pronajmout, ale pouze koupit.

 

 

Nevíš si rady? Poradíme ti

Stále nevíš, jaký router je pro tebe ten pravý? Nezoufej. Klidně zavolej na naši zákaznickou linku a rádi ti s výběrem pomůžeme.