Průzkum netboxu: Senioři na internetu nakupují i hrají hry

19/08/2021

Nákupy přes internet, chatování s přáteli nebo sledování internetové televize. Tohle všechno zvládají čeští senioři levou zadní. Vyplývá to z našeho nedávného průzkumu, který jsme provedli mezi více než 1100 seniory aktivními na síti. Jak jsou na tom se znalostí zásad bezpečného užívání internetu a co v online prostředí nejčastěji dělají?

Nákupy online ano, internetové bankovnictví ne

Už dávno neplatí, že by starší lidé využívali internet pouze k odesílání e-mailů. Velká část z nich jde s dobou a věnuje se na něm stejným aktivitám jako mladá generace.

Dvě třetiny dotazovaných seniorů nakupují online, čtvrtina hraje pravidelně hry a zhruba každý dvacátý se dokonce věnuje programování. Samozřejmostí je pro ně komunikace s rodinou na dálku (69,2 %) nebo sledování online zpravodajství.

Nopak jen 0,5 % respondentů používá internetové bankovnictví a příliš oblíbené nejsou ani různé online kurzy.

 

 

Oblíbili si i telku přes internet

Řada českých seniorů také objevila kouzlo sledování televize přes internet. Hned 42 % jich odpovědělo, že na televizní obsah kouká buď výhradně, nebo aspoň částečně na internetu. Zajímavé je, že 58 % respondentů vůbec nesleduje televizní kanály zaměřené na starší publikum, jako jsou ČT3 nebo Šlágr TV.

Desítky až stovky z nich si pak rovnou předplácí naši internetovou televizi Kuki, přičemž s radostí využívají její chytré funkce jako zpětné zhlédnutí, nahrávání nebo vyhledávání pořadů.

Na internetu i několikrát za den
Zajímavé výsledky přinesla také otázka „Jak často se k internetu připojujete?“ Téměř 65 % seniorů odpovědělo, že je na síti i několikrát za den, dalších 22 % tráví u počítače nebo jiného zařízení nějaký čas aspoň jednou denně. Je tak zřejmé, že značná část seniorů považuje internet za běžnou součást svého každodenního života.    

Na internetu se učí sami

Jak se vlastně senioři učí s internetem zacházet? Podstatná část z nich sází na pomoc přátel, rodiny a různých kurzů, ale zdaleka nejvíc (54 %) se na síti zorientovalo úplně samo – zkrátka ryzí samouci!

Více než třetině chodí podvodné e-maily

S nárůstem času stráveného na internetu jde ruku v ruce nutnost dodržování pravidel bezpečného chování v online prostředí. Zásady jako volba silných hesel nebo bezpečné placení online dle výsledků průzkumu dodržuje 82 % dotázaných. Každý osmý se však přiznal, že pravidla zná, ale na jejich dodržování moc nedbá.

 

 

Obavy z online podvodů jsou přitom na místě. Tři z pěti oslovených seniorů se setkali aspoň s jednou formou nekalého jednání na internetu (snaha o vylákání hesla, pokus o zneužití osobních údajů, zavirování počítače apod.) Nejčastěji mají senioři zkušenosti s podvodnými e-maily (38 % respondentů).

Co ještě nás zaujalo

  • 54 % seniorů využívá k přístupu na internet mobil.
  • 3,8 % seniorů přistupuje na internet přes chytré hodinky.
  • Senioři na internetu mimo jiné investují, vyučují se cizí jazyky nebo upravují fotografie.
  • V televizi senioři kromě zpravodajství hojně sledují ještě detektivky, historické a přírodovědné pořady nebo komedie.