8 věcí, které udělat jako první, když ti nefunguje internet

05/08/2021

Nefunkční internet v nejméně vhodnou chvíli je noční můrou každého uživatele. Surfuješ, hraješ online hru nebo stahuješ fotky a najednou vyskočí hláška: „K internetu se nelze připojit“. Většinu příčin nefungujícího připojení naštěstí vyřešíš hravě sám. Co udělat, abys poruchu rychle odstranil a zase si naplno užíval internetové zábavy?

Kompletní výčet řešení potíží s připojením by vydal i na samostatnou knihu, ale připravili jsme pro tebe aspoň základní přehled, jak můžeš svému internetu poskytnout „první pomoc“.

1. Zadej jinou webovou adresu

Krok, který bys měl vždy udělat jako první. Když ti nejde načíst jedna konkrétní webová stránka a hlásí chybu, zkus do vyhledávacího řádku zadat adresu jiného webu. Pokud pojede, je jisté, že zádrhel není na tvém přijímači a internetu, ale u provozovatele stránek. Tím pádem jen počkej, než provozovatel web znovu zprovozní.

2. Prověř své zařízení a kabely

Vyšlo najevo, že ti nejde načíst žádný web? Na řadu přichází kontrola počítače, mobilu nebo jiného zařízení, ze kterého se na internet připojuješ. Například se podívej do nastavení Wi-Fi, jestli je tvé zařízení stále připojené k síti. Taktéž zkontroluj, zda počítač či mobil nehlásí jakoukoliv chybu – u PC a notebooků bývají časté potíže se síťovou kartou a její konfigurací.

Hned poté prověř správnost zapojení všech kabelů u počítače a routeru. Možná jsi o některý z nich zavadil a nepozorovaně vypadl ze zástrčky.

3. Jdi blíže ke zdroji

Chodíš-li s notebookem nebo mobilem po větším bytě, může se stát, že ti zeslábne signál Wi-Fi, nebo jej úplně ztratíš a internet přestane fungovat. Zkus tedy popojít blíže k routeru, ať zjistíš, jestli je právě slabý signál viníkem komplikací s připojením.

Nefunguje ti internet? Změř si rychlost internetu
Měření rychlosti je dalším skvělým pomocníkem při řešení potíží s připojením. Existuje hned několik nástrojů, pomoci kterých můžeš rychlost svého internetu zdarma změřit. Pokud tě zajímá, jak takové měření provést, připravili jsme pro tebe na toto téma článek.    

4. Koukni, jak je na tom elektřina

Výpadek elektřiny v první chvíli nemusíš zaznamenat, zvlášť pokud k němu dojde během dne. Než se tedy vrhneš na důkladné prověřování funkčnosti internetu, mrkni, jestli ti doma elektrika jede – bez ní totiž žádný pevný internet nepofrčí. 

5. Internet stále nefunguje? Restartuj router

Účinné řešení spousty trablů s internetem. Někdy prostě stačí přijít k routeru, vypnout ho, po chvíli zase zapnout a hle… vše znovu jede jako na drátkách. Když už budeš router restartovat, pro jistotu jej vypoj ze zásuvky a po zhruba 5 minutách zase zapoj zpátky.

6. Zapoj internetový kabel do počítače

Restart nepomohl a připojení k Wi-Fi je stále nefunkční? V tom případě vezmi UTP kabel vedoucí ze tvé internetové přípojky (zásuvky) do routeru, z routeru jej vytáhni a zapoj přímo do počítače nebo notebooku. Pakliže se zařízení přes kabel úspěšně připojí, znamená to, že internet u tebe doma šlape a problém bude nejspíš s funkčností routeru.

 

 

7. Změň si Wi-Fi kanál

Možná že ti internet nepřestal fungovat, ale natolik zpomalil, že je prakticky nepoužitelný. K tomu často dochází, když mnoho uživatelů v okolí (typicky sousedé) využívá stejný Wi-Fi kanál jako ty. Řešení? Přepnout kanál na jiný. Změně Wi-Fi kanálu jsme věnovali samostatný článek.

8. Kontaktuj internetového poskytovatele

Když nic nezabírá a nevíš si rady, obrať se na svého internetového poskytovatele. Ten ti prozradí, jestli nedošlo k výpadku na jeho straně, a pokud ne, probere s tebou další postup. U netboxu si mimochodem aktuální stav služeb a případné výpadky ověříš snadno online, a to na stránce Stav sítě – zadáš svou adresu a zjistíš, jestli na ní evidujeme výpadek, nebo ne.